אזור טיול
: עירון ורמות מנשה


נקודות התחלה וסיום:
 
התחלה- כביש 6535 (מזרחה לצומת מי עמי שבואדי עארה) 700 מ' לפני שער מושב מי עמי.
סיום- הכפר עין אל מועלקה (2.7 ק"מ מצומת מי עמי, ימינה לכפר עם השילוט של קק"ל ליער מי עמי).


אורך מסלול:
3.5 ק"מ, כ-4 שעות.


למי מתאים?
למשפחות מיטיבות לכת, וילדים מגיל 10. לא למתקשים בהליכה ונשים בהריון.


ציוד נדרש:
3 ליטר מים לאדם, כובע,  נעלי הליכה טובות, מפה מס' 4 (כרמל והר אמיר), מגדיר פרחים ועצים.


מדריכי טיולים רבים מכירים את זה. בשיא עונת הטיולים, בחופשות הקיץ או בחול-המועד, הסלולרי לא מפסיק לצלצל. על הקו יהיה מכר (נו, נגיד), חבר מהטירונות או בן דוד מסדר חמישי שמחפש את הטיול האולטימטיבי למשפחה. " בחיאת אחי, שמעתי שאתה מכיר כל פינה. תן לי רעיון למסלול שיש בו מים, לא קשה מידי, ושיהיה סבבה לילדים. אה, ובלי כל עם ישראל...".  זה הרגע שמתחילים להרגיש את הגירוד עולה מהגב התחתון אל העורף...

ובכן תרשמו וצאו לדרך... 
נחל שריה. בש' שמאלית. ויש בו הכל- תופעות גיאולוגיות נדירות, מעיינות שופעים, פריחה עונתית עשירה במיוחד, שרידי ישוב מתקופת המשנה והתלמוד, בוסתני פרי מטופחים והתיישבות דוברת עברית וערבית משני קצותיו. איפה? 10 דקות ממחלף עירון בכביש 6. לב המדינה. מי שמכיר- שיקום.

תחילת המסלול- כ-500 מ' מערבית לכניסה למושב מי עמי. המושב נקרא ע"ש קהילת יהודי מיאמי, שתרמה רבות להקמת הישוב לפני כיובל שנים. דרך מסומנת באדום עולה מדרום אל תחילת המסלול.  משמאלכם תראו קיר הבנוי כולו מטוף וולקני, תוצאה של מחדרים מגמתיים קדומים בשנים. הטופים הרכים (המאפיינים גם את גבעות סמוכות נוספות) נסחפו עם הגשמים, בנו שכבה אטימה לחלחול מתחת לסלעי המשקע הקשים, והתוצאה- שפע מעיינות השכבה שבהמשך הדרך. המסלול עובר בסמוך לשער האחורי של מי עמי, כאן מימין תראו גבעה טופית בולטת. אל תהססו לזנק עליה, כי לאחר טיפוס קצר הנוף מסביב ידביק אתכם לקרקע- הגבעות המוריקות של אזור עירון, שביניהן כפרי האזור החקלאיים בראשיתם. על הפסגות בולטים גגות הרעפים האדומים של קציר, ובאופק הים הכחול וארובות תחנת הכח שבחדרה. מתחת לגבעה נובע מעיין נחמד, והדרך היורדת  מכאן  לעיינות שריה מלאה באלפי תורמוסים סגלגלים בפברואר ומרץ.

ברגע שחציתם את הנחל בפעם הראשונה, משמאלכם נטוע יער אורנים קנריים עצומי מימדים. פינה נהדרת להפסקת שתיה וארוחת טבע חטופה. דרך-העפר העולה לגבעה המיוערת מובילה למתחם מערות קבורה של מצד שריה הסמוך. שרידי הישוב עצמו, מהתקופה הרומית והביזנטית, נמצא מעברו השני של הנחל. אנחנו נמשיך מעט בדרך שמשמאל לערוץ, אך חיש מהר נרד ימינה ונחצה מטע זיתים קטן (לאחר טיפוס קל ע"ג שער נמוך), בדרכינו אל עין שריה. לכאן, למרגלות עצי צפצפה מכסיפה המרשימים בגובהם, מגיע יואל משה סולומון (ממקימי פתח תקוה ושכונת נחל שבעה בירושלים) בשנת תרל"ח, בכדי לחפש אתרוגים ארץ-ישראליים כשרים. מסתבר  שדווקא אזור אום אל פחם (תתפלאו...) הצטיין בהם. וכך הוא כותב- " הגן שריה עומד בשיפולי הר נחמד ומעיין גנים ישקהו. עציו הרעננים עוד מלאים מפירי עץ הדר גדולים מאד... וכל עין תעידם כי המה פרי הארץ לגאון ולתפארת". אתרוגים כבר אין כאן, אבל חורש אלות ואלונים מרשים, לצד עצי הדפנה והאולמוסים כנראה הדרומיים בעולם, יש גם יש. מכאן הדרך מסומנת בכחול, והיא ממשיכה לאורך הערוץ שופע-המים (בדרך כלל מימינו), לצד בריכות ומפלים קטנים וצלולים (הימצאות מים בהתאם לעונה ולפעילות החקלאים באזור, ואם יש ספק תוכלו לשאול אותנו).
סיום המסלול- בכפר הציורי הקטן עין אל מועלקה, היושב ממש על הערוץ. רחבה מרוצפת לצד מעיין הכפר, ממנו שואבים בני הכפר את מי השתיה שלהם עד היום, תסמן את נקודת הסיום של המסלול.

מרכז סיור ולימוד 'בשבילנו' בחריש מוציא סיורים מודרכים בנחל שריה ובאזור עירון בחול המועד סוכות וכן לאורך השנה.
לפרטים והרשמה לסיורים, צרו קשר: 04-6662333  ובאתר הבית שלנו: www.4us.co.il


מפת המסלול:

 

 

להמלצות לטיולים חינם

* שם:
* דוא"ל:

חדשות נגללות בצד שמאל

שירות לאומי תשע"ז במרכז סיור ולימוד "בשבילנו" אוהבת לטייל, ללמוד ולהדריך? להיות חלק מגרעין משימתי פעיל? הרשמי כבר עכשיו באיגוד המדרשות ליום המיונים והצטרפי לשירות משמעותי למען עם ישראל לפרטים נוספים - ניתן ליצור קשר עם יפעת 052-4281209
שירות לאומי במרכז זהות יהודית "בשבילנו" בשנת תשע"ז שירות משמעותי, מגוון ואיכותי. בתי ספר, חונכות בחינוך המיוחד, הדרכה בסניף, מרכזי למידה, ועוד.. לפרטים נוספים לחצו כאן 
מסעות חווייתיים לנוער לכיתות ז-ט בחופשת הקיץ במחירים אטרקטיביים!- ההרשמה החלה - לפרטים נוספים לחצו כאן
מסעות חינוכיים בכרמל "מסע כרמל" - מסע איכותי חווייתי לנוער ולתיכונים לקבלת פרטים נוספים לחצו על הכותרת
טיולים וחוויות לבתי ספר ההרשמה לטיולי תשע"ו עדיין בעיצומהפנו אלינו עוד היום ותקבלו תוכנית טיולים המותאמת במיוחד עבורכםלייעוץ ופרטים נוספים היכנסו לצור קשר (למעלה)
הורים ממליצים עלינו: