טיולים מומלצים

נחל לוטם

אוזר בארץ: כרמל

// חגי שטרן

גילאים: כל הגילאים

חניה במקום: יש

משך הטיול: 2.5

כניסה בתשלום: לא

קיץ, חורף, סתיו

בגן האם, סמוך לגן החיות. שירותים חינם.

מפת סימון: כחול

מקום למילוי מים: בשירותים של גן האם

נקודת התחלה: גן האם חיפה

איך מגיעים? (תדריך לנהג): עולים לשכונת מרכז הכרמל, רחוב שדרות הנשיא. סמוך לתחנת הכרמלית נמצא גן האם. ניתן להוריד את הנוסעים באחת מתחנות האוטובוס הסמוכות (הנשיא/שער הלבנון או הנשיא/דרך הים).


נסיעה למסלול

נקודת סיום: רחוב יציאת אירופה, סמוך לפינת רחוב דוד בר רב האי. שכונת שער העלייה.

איך מגיעים (תדריך לנהג):משדרות הנשיא יורדים לרחוב דרך הים. הרחוב יורד (משתנה לשמות שונים של רחובות)עד רחוב הרב רפאל אנקואה. פונים ימינה(שם הרחוב משתנה לרחוב יציאת אירופה לאחר כמה מטרים)ועוצרים בסמוך לפארק הקטן(שם מסתיים המסלול)

מהלך המסלול

ניתן להתחיל את המסלול מטיילת לואי הסמוכה, עם תצפית יפיפייה על העיר חיפה ולספר על תולדות העיר. את המסלול עצמו נתחיל בגן האם, שם נדבר על חזונו של ראש העיר המיתולוגי אבא חושי להקים גן לכבוד האמהות החיפאיות. נוסיף כמה מילים על גן החיות הסמוך, שהתחיל בתור מכון ביולוגי זעיר שהוקם על ידי פנחס כהן (ממקימי בית הספר הריאלי ומייסד תרבות הטיולים בארץ ישראל), במרתף בית הכנסת במרכז הכרמל. כיום יש בגן החיות מגוון בעלי חיים כולל טיגריס לבן ביבוא מיוחד מרוסיה. לאחר מכן נעקוב אחרי סימון השבילים הכחול ונרד לתוך הנחל. בנחל קיימת צמחייה אופיינית של הכרמל וניתן להדריך על עצי האלון, האלה, החרוב, ער עציל ועוד.

בנוסף, נחל לוטם שייך למערכת הנחלים המערבית של הכרמל ובשל כך הוא מתון מאוד. ניתן להדריך על קוו פרשת המים של הכרמל (כביש 672, רחוב שדרות הנשיא בו ירדנו  בחלקו לכביש זה), על המערכת הטקטונית שלו ועל ההשפעה שלה על צורת הנחלים המזרחיים והמערביים של הכרמל. לאחר מכן נגיע לפיצול שבילים כחול-ירוק. כאן ניתן לקצר את המסלול ולעלות בסימון הירוק לרחוב דרך הים פינת רחוב האילנות.

בתחילת המסלול נעבור ליד מתקן שאיבה ישן ששייך לתכנית להפוך את נחל לוטם לפארק עירוני עם הזרמה של מים עד המשאבה ושאיבתם חזרה למעלה הנחל.

בהמשך המסלול נגיע לכבשן גדול ששימש להכנת סיד, בכרמל קיימים כמה כבשנים כאלה (שהעניקו לאחת השכונות בחיפה את שמה- כבאביר= כבשני סיד).
לאחר מכן נגיע לפיצול שבילים כחול-ירוק. כאן ניתן לקצר את המסלול ולעלות בסימון הירוק לרחוב דרך הים פינת רחוב האילנות.
נגיע לפיצול כחול-שחור, העלייה בשביל השחור מובילה לנחל התשבי ששוקם על ידי החברה להגנת הטבע ב2015. נמשיך בשביל הכחול עד שנראה מערה בצד ימין של המסלול, במערה זו נמצאו שרידי מגורים מהתקופה הביזנטית.לאחר כמה מאות מטרים יסתיים המסלול בפארק קטן בשכונת שער העליה.ניתן להמשיך ללכת לכיוון הים, במערכת שבילים עירונית עד לפארק הכט ולסיים שם.

אולי יעניין אתכם:

טיול בכרמל לחג החנוכה

באזור נחל אורן ועין אלון בכרמל מומלץ לעשות טיול משפחתי בנושא גבורה יהודית בכרמל. ממש קרוב לכאן הגיעו המעפילים לעתלית והוברחו על ידי

חוף דור הבונים

ההליכה במסלול זה עוצמתית וחוויתית, מרחבים, נופים, פריחות, ציפורים, מפרצים מרשימים, עתיקות בתל דור, מערות ושלל צדפים. המסלול באורך 4.5 ק”מהכניסה לשמורת הבונים

המלצה לטיול לכרמל בחנוכה

מצוק הארבעים

ליד אוניברסיטת חיפה יוצא מסלול מעגלי של כשעה וחצי. המסלול עובר על יד חורשת הארבעים עם עצי אלון עתיקים וענקיים עליהם קיימת אגדה

מוזמנים לעקוב אחרינו גם כאן

מקום מתאים לארוחה: גן האם, הפארק בסוף המסלול, וכמעט לאורך כל הנחל.
נקודות תורפה במסלול:

לעיתים קשה לאתר את הסימון, אך בכל מקרה ניתן להמשיך בתוואי הנחל גם אם לא רואים את הסימון.

אהבתם? שתפו לחברים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

סגירת תפריט